Madencilerin Hediyesini İade Etti


Bayramiç Belediye Başkanı İsmail Sakin Tunçer, Kaz Dağları bölgesinde maden arama çalışması yapan bir şirketin kendisine yeni yıl hediyesi olarak gönderdiği kol düğmeleri ile kalem setini kabul etmeyerek iade etti. 

Çanakkale'nin Bayramiç ilçesi Belediye Başkanı İsmail Sakin Tunçer, Kaz Dağları bölgesinde maden arama çalışması yapan bir şirketin kendisine yeni yıl hediyesi olarak gönderdiği kol düğmeleri ile kalem setini kabul etmeyerek iade etti. Belediye Başkanı Tunçer, yaptığı açıklamada, bir maden arama şirketinin, "çam sakızı çoban armağanı. 
Yarım elma, gönül alma" misali kendisine yeni yıl hediyesi gönderildiğini söyledi. Tunçer, "Şirket, hediye olarak altın kaplama olduğunu düşündüğüm kol düğmeleri ile kalem takımını hediye olarak göndermiş. Bu tür hediyeleri kabul edemem. Tabii ben de bunları gönderen firmaya iade ettim. Ne diyeceğimi bilemiyorum. Sen geleceksin, ilçe merkezinin göbeğinden geçen çaya atıklarını boşaltacaksın, kimseye sormadan belediye çöplüğüne ne olduğu bilinmeyen atıklarını bırakacaksın. 
Bakın onlarca maden şirketi Kaz Dağları bölgesinde arama çalışması yapıyor" dedi. Şirketleri kendilerinin davet etmediğini dile getiren Tunçer, şöyle konuştu:
"(Ormanlarımızı kesin, sularımızı kirletin) diye biz davet etmedik onları. Onlar davetsiz misafir. Biz misafire hürmet gösteririz. Ama onlar halkın sularını zehirleyecek, ormanlarımızı, atalarımızın bizlere emanet ettiği güzellikleri yok edecek. Yöre halkının geçim kaynağı hayvancılık, meyvecilik ve tarım. Onlar halkımın geçim kaynaklarını yok etmek, sularını kirletmek istiyor. 
Halbuki bizim altınımız Bayramiç beyazı (şeftali), Kaz Dağı elması, Ezine peyniri ve domates. Eğer biz bu ürettiklerimizi satamazsak aç kalırız. Halkımız bu ürettikleriyle her yıl ülke ekonomisine milyarlarca lira katkı sağlıyor. Gerçek altın işte bunlar." Belediye Başkanı Tunçer, ayrıca bir süre önce belediye çöplüğüne kaçak olarak atık bıraktığını belirledikleri maden arama şirketine encümen kararıyla 7 bin 820 lira ceza kestiklerini ve bunu tebliğ ettiklerini kaydetti. 
- Çanakkale (Anadolu Ajansı)
Google'da paylas

who over

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum: