"Bayramiç Beyazı" Meclisten Tam Not Aldı

                                                        fotoğraf : ŞEN FİDANCILIK"Bayramiç Beyazı" Meclisten Tam Not Aldı 

Bayramiç Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan, "Bayramiç Beyazı" adıyla tescil edilen ilçeye özgü beyaz tüysüz şeftaliyi tanıtım amacıyla TBMM'ye gönderdiklerini belirterek, "Ürünümüzü Türkiye'nin dört bir yanından gelen 550 milletvekiline ikram ettik" dedi. 

Pehlivan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İlhan Ulus ile birlikte beyaz tüysüz şeftaliyi meclise götürdüklerini, bakan ve milletvekillerine ikram ettiklerini söyledi. İlk olarak Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'ı ziyaret ettiklerini ve meyveyi ikram ettiklerini belirten Pehlivan, "Bakanlar, Bayramiç Beyazı'nı tattıktan sonra, 'şeftaliye çok benzeyen bir meyve, ancak damağımızda inanılmaz bir tat bıraktı' dediler" diye konuştu. Beyaz tüysüz şeftalinin "Bayramiç Beyazı" adını alarak, ilçenin tescilli endemik meyvesi olduğunu ifade eden Pehlivan, "İyi tarım uygulaması yapan üreticilerimizin bahçesinden toplattığımız 2 ton ürünü oda çalışanlarımızla paketleyerek, TBMM'ye getirdik" dedi. Bakanlar ve milletvekilleriyle çalışanlara meyveyi ikram ettiklerini belirten Pehlivan, "Meyvemiz, meclisten tam not aldı" şeklinde konuştu. 

Pehlivan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Ürünümüzü Türkiye'nin dört bir yanından gelen 550 milletvekiline ikram ettik. Bu bizim için çok önemliydi. Ürünümüzü Türkiye ve dünyada tanıtmak için önemli çalışmalardan birini de mecliste gerçekleştirdiğimize inanıyoruz. 2010 yılında Türkiye Patent Enstitüsü'ne (TPE) başvurmamızla başlayan tescil çalışmamızı tamamladık. 'Bayramiç Beyazı' bir kimliğe kavuştu. Ürünümüzün diğer ürünlerle arasındaki farklılık, tadı, aroması, en önemlisi de Kazdağları'nın havası ile ayrı bir lezzet oluşturmasıdır. Bu özellikleri kapsayan coğrafi tescili yaptırmış bulunmaktayız. 'Bayramiç Beyazı' olarak ürünümüzün tanıtımına ilk önce TBMM'nden başladık. 

Bunda da başarılı olduğumuza inanıyoruz." Bayramiç Ziraat Odası yöneticileri, "Bayramiç Beyazı" adıyla tescil edilen ilçeye özgü beyaz tüysüz şeftalinin tanıtımının yapılması amacıyla önceki gün, 2 ton şeftaliyi paketleyerek TBMM'ye göndermişti. 

 Muhabir : Sabahattin Sallama / Fikriye Susam Uyar 
 Yayıncı : Haluk Yüksel - Çanakkale
Google'da paylas

who over

    Blogger Comment
    Facebook Comment

2 yorum:

biryolcu dedi ki...

Böylesi coğrafi tescilli endemik bir ürüne sahip Bayramiç madencilerin tehditi altında. Mecliste bunu da gündeme getirmişler mi acep?

Adsız dedi ki...

Bayramiç köylerinin çoğu ayni şekilde para kazanmak için doğaya telafisi yüz yıl sürecek zararlar veren madencilerin tehdidi altında.ormanlarımız toz ve kaya yığınlarına dönüşüyor.köylülerimiz bir süre sonra ürünlerinin kalitesini yitirmesi nedeniyle tek gelirlerini de yitirip geçinemez olacaklar.