Facia "Geliyorum" Diyor

Facia "Geliyorum" Diyor 

Çanakkale'nin Bayramiç ilçesinde, Menderes Çayı üzerinde bulunan ve çok sayıda köyün ulaşımını sağlayan köprünün ayaklarından birinde göçme olduğu bildirildi. 

Haber: Facia 'Geliyorum' Diyor Çanakkale'nin Bayramiç ilçesinde, Menderes Çayı üzerinde bulunan ve çok sayıda köyün ulaşımını sağlayan köprünün ayaklarından birinde göçme olduğu bildirildi. Menderes Çayı üzerinde bulunan ve çok sayıda köyün ulaşımını sağladığı 70 metre uzunluğundaki köprünün ayaklarından birinde yaklaşık 50 santimlik göçük oluştu.

 İlçeye 10 kilometre uzaklıkta bulunan ve Saçaklı, Ahmetçelli, Pıtırelli, Zeytinli, Zardellik, Işıklar köyleri ile Ezine ilçesine bağlı bazı köylerin kullandığı köprü, bir ayağında oluşan göçük ile yaklaşık 50 santim yan yattı. Kullanacakları başka bir köprüleri olmadığı için korkarak üzerinden geçtiklerini söyleyen Ahmetçelli köyü halkından İsmail Zeki Uruk, "Köprüden geçerken büyük korku yaşıyoruz. Ama başka bir seçeneğimiz olmadığı için kullanıyoruz. 

Köprü, ayaklarından birinde oluşan göçük nedeniyle yana yatış durumda. Ben 63 yaşındayım ve köprünün ne zaman yapıldığını hatırlamıyorum. Köprü o günün imkanlarıyla yapılmış. Bugün bu köprünün üzerinden 50 tonluk kamyonlar geçiyor. Zonguldak'ta yaşanan köprü faciasının ardından daha da tedirginiz" dedi. Aynı köy halkından Mustafa Özcan ise, 71 yayında olduğunu ve köprünün yapıldığı yıllarda 14 - 15 yaşlarında olduğunu belirterek "Köprü yapıldığı yıllarda biz bu köprüye eşeklerle, öküz arabaları ile çakıl çektik. 

Köprü en az 55 yaşında. Bir ayağı çökmüş, yamuk vaziyette. Her an çökebilir" diye konuştu. Zeytinli köyü halkından Yahya Acar ise, herkesin korka korka köprüden geçmek zorunda kaldığını belirterek, "Köprünün durumu ortada; miadı dolmuş, ekonomik ömrünü tamamlamış. Acilen bu köprüye çözüm bulunması gerekir" dedi. 

04-06-2012 - Çanakkale
Google'da paylas

who over

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum: