49'UNCU TROİA FESTİVALİ PROGRAMI BELLİ OLDUÇanakkale Belediyesi’nce 9-13 Ağustos tarihleri arasında 49’ncusu düzenlenecek olan Troia Festivali’nin programı belli oldu.

 Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Troia Festivali’nin programıyla ilgili bilgi vermek üzere Belediye Meclis Salonu’nda basın toplantısı düzenledi. Troia Festivali’nin bu yıl da ‘Barış Kültürümüz Olsun’ sloganıyla düzenlendiğini açıklayan Başkan Gökhan, altın aranmasına ve çıkarılmasına karşı oldukları Kazdağlarına vurgu yapmak amacıyla, ‘Tek Dünya, Tek Kazdağları, Tek Şans’ sloganını da festivale eklediklerini belirterek, “Biz her vesileyle Kazdağları’na vurgu yapıyoruz. Festival de bu vesilelerden birisi. Gerçekleşmesi muhtemel çevre felaketine karşı duruşumuzu sergilemek adına böyle bir sloganı da festivalimize eklemiş olduk. Ayrıca, festival programına, Kazdağları ve İnsan ile Kazdağları’nda Altın Madenciliği konulu iki panel koyduk. Kazdağlarını çok önemsiyoruz. Festivalden sonra köşe yazarlarını davet edip Kazdağları bölgesinde gezdirmeyi ve dünya kamuoyunun dikkatini çekmek istiyoruz” dedi.

Troia Festivali’nin 9 Ağustos Perşembe günü saat 19.30’daki kortej yürüyüşüyle başlayacağını belirten Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, resmi açılış töreninin ise 10 Ağustos Cuma akşamı Troia Antik Kentindeki 5 bin yıllık Odeon’da yapılacağını, geleneksel hale gelen Homeros Bilim Kültür Sanat Ödülü’nün ise bu yıl Kardeş Türküler grubuna verileceğini söyledi. Başkan Gökhan, “Kardeş Türküler, uzun yıllardır halkların kardeşliğine müzik yoluyla katkı yapan, Anadolu’daki çeşitli medeniyetlerin, halkların kendi dilleri ile ve o yörenin müzikleriyle barış üzerine vurgu yapan bir topluluk. Anadolu’da halkların kardeşliğini ve barışı simgelemek adına bu ödülün Kardeş Türküler Grubuna verilmesi uygun görüldü” dedi.

Festival kapsamında Bosna Hersek, Sırbistan, Gürcistan gibi ülkelerden gelecek halk dansları ekiplerinin gösterilerinin yapılacağını anlatan Başkan Gökhan, Cumhuriyet Meydanı’nda 9 Ağustos akşamı Model, 10 Ağustos akşamı Grup Ezgi, 11 Ağustos akşamı Kardeş Türküler ve 13 Ağustos akşamı Mazhar Fuat Özkan konserlerinin gerçekleşeceğini açıkladı.

 Başkan Gökhan, 11 Ağustos günü saat 19.00’da Halk Bahçesi’nde gazeteci yazar Uğur Dündar’ın söyleşiye ve İyi Uykular Sayın Seyirciler isimli kitabın imza gününe katılacağını belirtti. Çok sayıda sergi açılışının da yapılacağı festival kapsamında çocukları da unutmadıklarını belirten Başkan Gökhan, “Çocuklara yönelik olarak halk bahçesinde şişme oyun parkı kurulacak. Çocuk Tiyatrosu ve Kukla Tiyatrosu gibi sahne gösterileri olacak” dedi.
Google'da paylas

who over

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum: