Anafartalar’da korkutan yangınBüyük Anafarta Köyü yakınlarındaki Çamtekke Mevkii’ndeki çam ağaçları ile kaplı ormanlık alandan dün 15.35 sıralarında alevler yükselmeye başladı.

Henüz belirlenemeyen bir nedenle başlayan yangın, şiddetli poyraz nedeniyle kısa sürede büyüdü. Alevlere, Çanakkale Orman İşletme Müdürlüğü’ne ait 10 arazöz ve çok sayıda işçi ile karadan Türk Hava Kurumu’na ait 1 keşif ve 6 yangın söndürme uçağı ve 3 helikopterle de havadan müdahale edildi. Yangın 5 hektarlık alanda etkili oldu. Yangın havadan ve karadan yapılan 4 saatlik müdahale ile kısmen kontrol altına alındı.

Kısmen kontrol altına alınan yangına, şiddetli rüzgar nedeniyle yeniden büyümesi ihtimaline karşın hava kararıncaya kadar uçaklarla soğutma çalışması yapıldı. Yangının başladığı Çam Tekke altı mevkiinin, Çanakkale Savaşları sırasında Anafarta cephesinde Esat Paşa’nın karargah olarak kullandığı alan olduğu ve bu nedenle bölgedeki tarihi savaş alanlarının alevlerden etkilendiği ileri sürüldü. Çanakkale Kara Savaşları sırasında cephe gerisi olarak 9 ayrı topun konuşlandırıldığı ve çıkarma yapılan gemileri püskürtmek amacıyla kullanıldığı öğrenilen yangın alanı muharebe bölgeleri içinde yer alıyor.


ERDEM SÜREK, BURAK GEZEN Çanakkale DHA
Google'da paylas

who over

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum: