Çöl Sıcaklarına Meydan Okuyan Mekan - AyazmaÇanakkale'de Ayazma mesire alanına piknik yapmaya gelen yerli ve yabancı turistler doğal buzdolabı görev gören soğuk suyun içinde yiyecek ve içeceklerini soğutuyor. Vatandaşlar ayrıca ayazma kaynak suyuna girerek serinliyor.

Çanakkale'nin Bayramiç ilçesi, Evciler köyüne bağlı bulunan M.Ö. bin 300 yılına dayanan Truva krallığının hüküm sürdüğü ve dünyanın ilk güzellik yarışmasının yapılarak, tanrıça Afrodoit'in dünya'nın en güzel kadını seçildiği Ayazma mesire alanı her yıl yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret ediliyor.

Çanakkale başta olmak üzere çevre il ve ilçelerden bölgeye turistik amaçlı gelen ziyaretçiler kendilerini ormanlık alan içinde bulunan Ayazma Mesire alanının soğuk ve serin sularına bırakıyor. Piknik için bölgeye gelen vatandaşlar soğuk suyun içinde kurulu masalarda serinleyip, gönüllerince eğleniyor. Havanın 35 dereceyi aştığı sıcaklarda, piknik için buraya gelen ziyaretçiler ile yöre halkı yanlarında getirdikleri yiyecek ve içecekleri doğal buzdolabı niteliği taşıyan soğuk suda muhafaza edip, soğutuyorlar. Mesire alanındaki pikniğin ardından vatandaşlar kendilerini ayazmanın soğuk suyuna bırakarak serinliyor.

 Çanakkale'den Ayazma Mesire alanına piknik yapmaya gelen ve suya girerek serinleyen Coşkun Sürücü ve Orhan Kafa, "Burası gerçekten harika bir yer. Fırsat buldukça hafta sonları buraya gelerek, hem arkadaşlarla eğleniyor, piknik yapıyor ve sonra da ayazmanın soğuk suyuna girip, serinliyoruz. Yanımızda getirdiğimiz yiyecek ve içecekleri soğuk suya bırakarak, soğutuyoruz. Bir nevi bu soğuk su doğal buzdolabı görevi görüyor" diye konuştu.
Google'da paylas

who over

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum: