Demirci'de Dar Gelirli Vatandaşlara Saanen Keçisi DağıtıldıDemirci İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) Başkanlığı'nca gerçekleştirilen proje kapsamında ihtiyaç sahibi köylülerin geçimini sağlamak amacı ile saanen keçisi dağıtımı yapıldı.

Proje kapsamında Demirci ilçesine bağlı köylerde ikamet eden 21 aileye 3 er adet geri ödemesiz saanen keçi desteği sağlandı. Uygulamaya konulan proje kapsamında süt keçilerinin SYDV'den yardım yapılan muhtaç vatandaşlara hibe olarak 3 adet verildiği ve bir yıl hayat sigortası yaptırıldığı bildirildi. Bir süre önce SYDV tarafından Saanen ırkı süt keçisi için ihale yapılmış ve ihaleyi Celepoğlu Hayvancılık Şirketi kazanmıştı.

İhale aşamasının hemen ardından şirket yetkilisi Ali Rıza Duman, SYDV personeli ve İlçe Tarım Müdürlüğü'nden veteriner hekim tarafından oluşturulan yetkili personel Çanakkale'nin Bayramiç ilçesinde üç gün konaklayarak Saanen ırkı keçilerin seçimini gerçekleştirdi. Tüm kontrolleri yapılan keçiler daha sonra Demirci ilçesine getirildi. Dağıtım törenine Demirci Kaymakamı Yalçın Sezgin, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ali Kaymak, Demirci Ziraat Odası Başkanı Mehmet Karakaya ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Fikret Çelik ile vatandaşlar katıldı. Törende konuşan Demirci SYDV Müdürü Fikret Çelik, projeden faydalanan ailelere saanen ırkı keçilerin süt elde edilmesi amacı ile üretildiğini kaydederek keçi sütünün anne sütüne en yakın süt olarak bilindiğini ifade etti.

 Demirci Kaymakamı Yalçın Sezgin ise "Dağıtılan bu keçilere çocuklarınız gibi bakacaksınız" diyerek şöyle devam etti: "Bu aldığınız hayvanlar farklı türden hayvanlar. Bunları evlerinizde besleyeceksiniz. Diğer türdeki keçilerden farkları fazla yavru vermesi ve süt veriminin diğerlerine göre fazla olmasıdır. Sizlere bu desteği vermekten son derece memnunuz. Bunlar sizlerin için gelir kapısı" dedi. Kaymakam Sezgin ayrıca, "İlçemiz köylerinde yaşayan ve yeterli geliri olmayan vatandaşlarımıza gelir getirici projeler yapılmaktadır. Vatandaşlarımızın bu konuda müracaat ettiklerinde mutlaka kendilerine yardım yapılacaktır. Saanen keçi dağıtım projemizde bu anlamda dar gelirli ailelere yaptığımız ve geri ödemesiz bir üretim projesidir. Bu projeyi yaygınlaştırmak istiyoruz. Keçi sütü en kaliteli süttür.

Dondurma ve peynir yapımında aranınca bu süt için Demirci'de bir Pazar alanı yaratabiliriz. Ayrıca bu keçi türü evde beslenmesi, Ormana zarar vermemesi süt verimi ve yavrulama durumu bakımından tercih edilmesi gerekli bir türdür."
Google'da paylas

who over

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum: