“Ya özür dile ya da istifa et”BİİBF Dekan Vekili Prof. Dr. Hamit Palabıyık dün de Habertürk Gazetesinde yer aldı. Çanakkale halkı hakkındaki sözlerine tepki gösterenler Palabıyık’a özür çağrısında bulunurken aksi halinde istifa etmesini istediler.


Dekan Vekili Palabıyık’ı YÖK’e şikayet etme kararı alan sivil toplum kuruluşları ayrıca Palabıyık hakkında ‘halkı aşağılayıcı’ ifadeler dava etmeye hazırlandıklarını açıkladı. Çanakkale Barosu ise bugün kamuoyu açıklaması yapılacağını bildirdi. CHP Çanakkale Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Sözcüsü M. Serdar Soydan, tepkisini yazılı açıklamayla dile getirdi. BİİBF Dekan Vekili Prof. Dr. Hamit Palabıyık’ın ‘Çanakkaleliler’ hakkında sarf ettiği sözler dün de Habertürk Gazetesinde geniş yer buldu. AHT Muhabiri Nihal Aşkın’ın haberinde Belediye Başkanı Üglür Gökhan dahil siyasilerin ve esnaf temsilcilerinin görüşlerine yer verilirken CHP Milletvekili M. Serdar Soydan ise yaptığı yazılı açıklamayla Palabıyık’a tepki gösterdi.

 Ne dediler ?

"İktidara yaranma telaşı içinde" Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, "Geçen gün bir imam da cuma namazında 'Çanakkale'dekiler cehennemlik' demiş. İnsanlar bu özgür yapıyı anlamıyorlar. Kafaları bunu almıyor. Buradaki özgürlük ve barış ortamından rahatsızlık duyanlar var. Çanakkale'de insanlar mezhebine, yaşam tarzına bakılmaksızın özgür olmayı severler. Genç kızlarımız bile özgürce geç saatlerde tek gezebilir. Bundan rahatsızlık duyanlar var. Çanakkale halkı içmesini de bilir, ayyaş değildir! Toplumun tamamı aylak ve şarapçı olabilir mi? Bu nasıl bir mantık? Çanakkale halkı Tıp Fakültesi'ne ve yat limanına karşı değil. Tam tersine benim seçim bildirgemde de limanın şimdiki yerine yapılması vaadi var. Ben belediye başkanı olarak bunu istiyorum ama istemeyenler de olacaktır. İktidara yaranma telaşı içinde davranıyorlar.

AK Parti hükümeti ile birlikte ortaya konmaya çalışılan bir algı var. Belediye meclisinde de konuyu gündeme getireceğiz. Üniversite kenti takip edemiyor. Seçimlerdeki bir muhalif partinin tavır ve davranışlarını sergiliyorlar." "Çanakkale halkı çalışkan" CHP Çanakkale İl Başkanı Hamza Karagöz: "Çanakkale halkının ne kadar çalışkan olduğu ortada. Kendi kendine yetinen kentlerden biri. Çanakkale halkının tarihsel olarak bugüne kadar yaratıcılığı, çalışkanlığı her alanda görülmüş. Bilim adamı dediğimiz bir öğretim üyesinin böyle değerlendirme yapmasını yakıştıramadık. Çanakkale halkından özür dilemeli." "Hocamız sürçülisan etmiş" AK Parti Çanakkale İl Başkanı Muzaffer Kutlu: "Köşe yazısını okumadım. Ama eğer gerçekten böyle bir açıklaması varsa ne şahsi olarak ne partimiz olarak katılmak mümkün değil. Böyle bir açıklamayı bir akademisyenin yapacağına inanmıyorum. Evet Çanakkale emekli şehridir, barış şehridir. Ama örgütsel olarak bunu yapıyorlar, gençleri şarap içer, aylak gezerler gibi söylemlere kim katılabilir ki?

Böyle bir şey gerçekten söylenmişse Çanakkale halkından özür dilenmeli. Böyle bir üslup ve söylem Çanakkale'de yaşayan birisine yakışmaz. Hocamız da bunları söylediyse sürçü lisan etmiş. Yanlış buluyoruz." "Derhal istifa etmeli" MHP Çanakkale İl Başkanı Efkan Erkan: "Prof. Dr. Hamit Palabıyık'ın bir taraftan özgürlükleri savunuyor olması, diğer yandan ise Çanakkale'nin emekli kenti olduğunu ve kimsenin çalışmak istemediğini, çocuk doğurma konusunda isteksiz ve yetersiz olduğunu, Çanakkalelilerin özel yaşamla ilgili eğlencelerini eleştiriyor olması manidardır. Kendisini Çanakkale'nin tarihini ve kültürünü tam olarak bilmeyen bir akademisyen olarak değerlendiriyorum.

Sayın Prof. Dr. Hamit Palabıyık öncelikle Çanakkale halkından özür dilemeli ve ÇOMÜ'deki görevinden derhal istifa etmeli veya görevden alınmalıdır." "Bu tür ifadeler haddine değil" “Haddini bildirecek kentsel birikime ve güce sahiptir” CHP Çanakkale Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Sözcüsü M. Serdar Soydan “Kentimiz bir süredir Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) İktisat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hamit Palabıyık’ın yazısını tartışıyor. Hakaretlere varan, Çanakkale’nin hak etmediği söylemleri, yine kurumuna ve makamına yakıştıramadığımız bir kişiden duymak tüm Çanakkale halkı gibi bizleri de derinden üzmüştür. Ancak bizler bu tür söylemlere yabancı değiliz. 10 yıllık AKP iktidarı döneminde bu tür çıkışlara, kafalarının arkasındakini zaman zaman açığa çıkaranlara alıştık. Maalesef artık bu ülkede üniversite hocaları bile insanları dışlayan, ötekileştiren, yok sayan, demokrasiye ve özgürlüklere karşı açıklama yapmakta sakınca görmemektedirler. Son yapılan açıklamalar, yazılan köşe yazıları bu art niyetli düşüncelerin açığa nasıl çıktığını bize göstermektedir.

Palabıyık‘ın yazısı ile Çanakkale halkı ötekileştirilmek istenmektedir. Çanakkale halkına karşı yapılan bu saygısızlık ilk kez karşılaştığımız bir durum değildir. Aslında fotoğrafa biraz geniş bir pencereden bakmak lazım. Hafızalarımızı çok da zorlamadan anlayabileceğimiz bir açıklamadır bu. Bir başbakan çıkıp, üniversite şenliklerinde alkol alınmasına karşı çıkıyorsa, kimlerin tutuklanacağına, kimlerin serbest bırakılacağına karışıyorsa, kadınların nasıl ve ne kadar doğum yapacağına karışıyorsa bu açıklama daha anlaşılabilir oluyor. Bu kentte Fatih Camii’nin imamı çıkıp, ‘Çanakkaleliler yarı açık giyiniyor, bunlar cehennemlik’ diyebiliyorsa ÇOMÜ’li dekanın açıklaması daha da anlaşılabilir oluyor. Aslında tüm bunlar bu ülkede özgürlüklerin hangi düzeyde olduğunun, önümüzdeki süreçte ne durumda olacağının da bir göstergesidir.

Üniversitenin rektörü ulusal yayın organlarına ‘bilirkişi’ edasıyla çıkıp, neredeyse AKP’nin sözcüsü gibi davranıyorsa kendine bağlı dekanın bunları söylemesi de normaldir. İşte bu ve benzeri açıklamalar, ileri demokrasinin geldiği noktayı göstermektedir. İşte bunlar, ülkenin getirilmek istendiği yerin başlangıcı olan söylemlerdir. AKP iktidarı ile geldiğimiz 10 yılın envanteridir bunlar. Bunlar kafalarının arkasındaki gerici düşünceyi şimdi kendilerine açılan yayın organlarında dile getirmektedirler. Ancak Çanakkale, bu tür gerice düşüncelere kapalı bir kenttir. Çanakkale çağdaş Türkiye’nin aydınlık yüzü, sosyal demokrasinin kalesidir. Özgürlüklerin ve barışın kenti olma noktasında ilerleyen ve bunu kurumsal bir yapı durumuna getiren Çanakkale, bu tür zihniyetlere de bu zihniyetteki insanlara izin vermeyeceği gibi haddini de bildirecek kentsel bir birikime ve güce sahiptir. “
Google'da paylas

who over

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum: