Eski Hamamın Çevresi Yıkılıyorİlçemizin en eski hamamı etrafına yapılan beton yapılar sebebiyle çirkin bir görüntü oluşturuyordu.Çok uzun yıllardır kapalı ve harap halde olan hamam sit alanı içerisinde kaldığı için çivi çakılması bile yasaktı.

Fakat ilgili kurumlardan alınan izinler sayesinde hamamın etrafındaki binaların yıkımına başlandı.Yıkıldıktan sonra ortaya nasıl bir görüntü çıkacağını bekleyen Bayramiç halkı yıkımı meraklı gözlerle izledi.

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde, 1800 yıllarının sonlarında inşa edilen tarihi hamama yapılan betonarme ekler Koruma Kurulu’nun kararı ile yıkılıyor.

Bayramiç’te 1800 yıllarının sonlarında yapılan ve kadın erken olarak iki bölümden oluşan tarihi hamama yapılan betonarme ekler Koruma Kurulu’nun kararı ile yıkılıyor. Atatürk Caddesi üzerinde bulunan özel mülkiyete ait tarihi hamama yapılan betonarme ilavelerin yıkımına başlandı.

Konuyla ilgili bilgi veren Mimar İsmail Erten, uzun süredir atıl durumda bekleyen şehir hamamı ve diğer bölümler için yürütülen hukuki işlemlerin sonuna gelindiğini, Çanakkale Koruma Kurulu’nun aldığı karar doğrultusunda yıkıma başlandığını belirtti. Erten, “Çanakkale Koruma Kurulu’nun aldığı karar gereği Bayramiç Belediyesi’nin izni ve Balıkesir Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün denetiminde mülk sahipleri tarafından yıkımına başlandı” dedi.

Hamamın tarihçesi hakkında bilgi Erten, hamamın 1800 yıllarının sonlarında yapıldığını, başlangıçta kadın ve erkek bölümü olmak üzere iki kısımdan oluştuğunu, daha sonra 1962 yılında kadınlar bölümünün kapatıldığını, uzun bir süre bu şekilde hizmet verdiğini dile getirdi.

Tarihi hamam çevresinde sonradan yapılan ilave betonarme bölümler yıkılarak hamamın ortaya çıkması sağlanacak.

Fotoğraf : Mehmet E. Över
Google'da paylas

who over

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum: