"Koç Başı" Görünümünde Biber

Bayramiç'te bir üreticinin bahçesinde yetişen

"koç başı" şekline benzeyen kapya cinsi biber, görenleri şaşırtıyor.

Üretici emekli öğretmen Necdet Acar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bahçesinde yetiştirdiği biberin koç başını andıran bir görüntüye sahip olduğunu söyledi.

Biberi görenlerin çok şaşırdığını belirten Acar, "Uzun yıllar arazimde biber ve domates üreticiliği yaptım. Ancak bu yıl ki kapya biber üretimimde sürekli şekil bozukluğu yaşadım. Daha önce olgunlaşmış bir biberin içinden bir biber daha oluşmuştu. Bu defa ise aynı saptan üç ayrı biberin oluşması ve görünümünün koçbaşına benziyor olması, GDO'lu tohumdan üretilmiş fide olduğu düşüncesine kapıldım. Bu nedenle biberleri Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi

(ÇOMÜ) Bayramiç Meslek Yüksek Okulu'nda görev yapan Bahçe Bitkileri Bölümü öğretim görevlisi Dr. Gül Ebru Orhun'a incelemesi için getirdim" dedi.

Dr. Gül Ebru Orhun ise görünüm itibariyle biberin genetiği ile oynanmış olabileceğini ifade etti. Biberin genetiği ile oynandığını düşündüklerini anlatan Orhun, şunları kaydetti:

"Çünkü bir tohumdan üç ayrı biber oluşmuş. Daha öncede mısır üzerinde araştırmalarım oldu. Bu biberin kesin olarak genetiği ile oynandığını söylemek için araştırmaları sonuçlandırmamız gerekir. Üreticinin tohumu ya da fidesi sertifikalı mıdır, değil midir, bilmek gerekiyor. Bilindiği gibi bazı ülkeler bitkilerin genleri ile oynuyorlar. Bu nedenle üreticilerimiz mutlaka yerli tohumları tercih etmelidirler" diye konuştu.

Muhabir: Sabahattin Sallama / Burak Akay
Google'da paylas

who over

    Blogger Comment
    Facebook Comment