Aydın Karasaç - Millet mi Ümmet mi?

Millet mi Ümmet mi?

Şu an Ortadoğu diye adlandırılan topraklar binlerce yıldır birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır.Medeniyetin beşiği diye anılır tarih kitaplarında.Çok sayıda devlet kurulmuş,yıkılmış ve bölgeye zaman içinde çok farklı kültürler egemen olmuştur.

İslamiyetin doğuşu ve bu topraklarda yayılmasından sonra hızlı bir kültürel değişim başlar.Osmanlı Devleti döneminde de devam eden Araplaşma, Anadolu’da Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulana kadar devam edecektir.Bu dönemde kurulan devletler İslam kanunlarına göre, ümmet anlayışıyla yönetilmiş,egemenlik her zaman padişahın,kralların,sultanların,din adamlarının,tarikat önderlerinin,hocaların olmuştur.Özellikle Osmanlı Devletinin son dönemlerinde halk ikinci sınıf insan muamelesi görmüş,eğitimden yoksun bırakılmış,sefalet içinde savaştan savaşa sürülmüştür.Halkın elinde sarılabileceği sadece dini vardır.

I.Dünya Savaşıyla iyice çatırdayan Osmanlı Devletindeki ümmetçilik bağı savaşın kaybedilmesiyle beraber kopar.Osmanlı Devleti din kardeşleri tarafından sırtından vurulmuş ve Orta Doğu ile Arap Yarımadasında pek çok yeni devlet kuruluvermiştir.Türkiye Cumhuriyeti hariç hepsi ümmet anlayışıyla yönetilmeye devam edecektir.İşte bölgenin bu kadar karışık olmasının ve Arap Baharı diye adlandırılan Amerikancı ayaklanmaların temelinde de millet olamamaları yatmaktadır.

Millet olmak demek,egemenliğin kayıtsız şartsız halkta olması demektir.Bağımsızlık,eşitlik,
özgürlük,çağdaşlaşma demektir.Milliyetçiliğin ortaya çıktığı Fransız ihtilali sonrası Avrupa’nın değişimine bakarsanız ne demek istediğimi çok net anlarsınız.Avrupa,Amerika ve çağdaş bütün toplumların milliyetçiliğe sarılmasının temel nedeni budur.Bu yüzden ki dedeleri köle olarak sömürülmüş devşirme Afrikalılar bile gururla ben Fransızım, ben Amerikalıyım diyebilmektedir.Atatürk çağdaş bir Türkiye hayal ederken önce ulus devlet demiştir.Altı Ok’un temelinde milliyetçilik yatar.Ulus bilincine ulaşamayan toplumlar geri kalmaya, emperyalizmin uşağı olmaya ve parçalanmaya mahkumdur.

Bir de anlattıklarımın ışığında ülkemizde yaşananlara bakalım;
Başbakan hertürlü milliyetçiliği ayaklarının altına aldığını söylüyor,Çanakkale Savaşları
için hemde Çanakkale’de bu hiçbir milliyetin zaferi değildir diyor kalabalık yapsın diye yüzlerce otobüsle getirilen ve sadece alkış yapan insanların suratına baka baka.Ümmetçilik tanımını milliyetçilik diye yutturmaya çalışıyor kendince, Türk milleti lafını ağzına almıyor hiç.’Öcalana Özgürlük Kürtlere Statü’ mitingleri yapılıyor yurdun dört bir yanında,Türk bayrağı taşıyan insanlar gözaltına alınıyor.Mektuplar havada uçuşuyor bu günlerde,Apo ulus devlete karşı olduğunu İslam ortak noktasında buluşulması gerektiğini söylüyor,başbakan olumlu buluyor bu konuşmaları bizim görüşlerimizle örtüşüyor diyor sıkılmadan.Anayasa yapıyorlar beraber.Vatanseverlere müebbet hapis istiyor savcı.

Diyecek bir şey bulamıyorum son sözüm anlayabilene;
Ne Mutlu Türküm Diyene…

Aydın Karasaç - GazeteBayramiç
aydinkarasac@mynet.com 
Google'da paylas

who over

    Blogger Comment
    Facebook Comment

3 yorum:

Adsız dedi ki...

merhaba tarih tektip kaynaktan beslenerek okursanız olaylara sabit bakarsınız sizdede durum bu şekilde osmanlı hitap ettiği topluluklara bakıldığında nerede ise dünyanın yarısına yakınını kontrol altında tuttuğunu göreceksiniz osmanlı bünyesine kattığı topraklara hic bir zaman avrupalılar gibi zulüm götürmemiş ve herkez kendi dinin ve ana dilini özgürce konuşmuştur. ama avrupalı milletler gittikleri yere zulüm ve acı götürmüşler Kendi Dillerini konuşmayı zorunlu tutmuşlar ve kendi dinleri misyonerlikle empoze etmişler yazınızda deddiğiniz gibi afrikalılar ben ingilizim fıransızım ve portekizim demiyor. Ve bunu bizzat afrika gezim esnasında gördüm ve bu zulüm getiren avrupalılar yüzünden tüm beyazlara kötü insanmış gibi bakılıyor. bu konuda sizin görüşlerinize katılmıyor. Diğer bir konu olan yazınızdaki çanakkale savaşlarında savaşan sadece Anadolu insanı değildi burada savaşan mısırlı , yemenli . Suriyeli. sudi arabistanlı, Rumlar , Kürtler,Lazlar , Çerkezler ,Pakistanlılar, Yine osmanlı çoğrafyasındaki birçok vatanseveirin katılımı ile bu büyük savaş onurlu askerlerimizce kazanılmıştır. haklarını hicbir zaman ödeyemeyiz...sudi arabistanda bir filistinli ile konuştuğumda şunu söylemişti osmanlı bu topraklarda elini çektiğinden beri buralarda huzura kavuşulamadı... Eğer biz dünya devleti olmayolunda ilerleyen devletimiz bunu tüm insanlar Dil Din Irk ve millet olgusunu bir tarafa bırakrak Herkezin eşit olduğu bir yaşam biçiminde gercekleştirebileceğine inanıyorum. Yzınızı yazarken ufkunuzu cevrenizdeki dağlar kapatmasın...saygılarımla.

fatih sahin dedi ki...

Adsız arkadaş, ağzına sağlık. Yurt dışında ögrendiğin olayları bende ögrendim. Sıkıntı büyük. Neyse, sadete gelmek gerekirse Aydın arkadaşımızında kendi düşüncesi tabi. Onada saygı duyarım ve kısmen katılıyorum. Bence sorun şu ki ; Artık herkes limitte yaşıyor. Yani sabredecek veya tahammül edecek kapasite yok, gayet doğal olarak. Günümüz meclisinin işi bu sebepten çok zor. Fakat bende inanıyorumki HERŞEY GÜZEL OLACAK.

fatih sahin dedi ki...

Adsız arkadaş, ağzına sağlık. Yurt dışında ögrendiğin olayları bende ögrendim. Sıkıntı büyük. Neyse, sadete gelmek gerekirse Aydın arkadaşımızında kendi düşüncesi tabi. Onada saygı duyarım ve kısmen katılıyorum. Bence sorun şu ki ; Artık herkes limitte yaşıyor. Yani sabredecek veya tahammül edecek kapasite yok, gayet doğal olarak. Günümüz meclisinin işi bu sebepten çok zor. Fakat bende inanıyorumki HERŞEY GÜZEL OLACAK.