Aydın Karasaç - Akıl var, AKİL var


 Akıl var, AKİL var

Kürt açılımı diye başlatılan ve Cumhurbaşkanının güzel şeyler olacak diye duyurduğu süreçte isim değişikliğine gidildi ama ismine tam karar verilemedi.

Şimdilerde İmralı,Barış ya da Çözüm süreci diye bahsediliyor.Adını bile tam koyamadıkları bu süreçte neler olmadı ki ülkemizde.Önce Habur’da kahraman gibi karşılanan teröristler gördük.Sonra milletvekilleri teröristlerle kucaklaşır oldu.Daha sonra Apoyla masaya oturan şerefsizdir diyen kişilerin meğer sohbeti baya ilerletmiş olduklarını öğrendik.Nevruz’da Diyarbakır’da mektuplar okunurken,’işgalci T.C. defol’ yazan pankartlar okuduk.Ne cevap verdik hükümet olarak bunlara dersiniz.Çok güzel oldu tebrik ederiz ama keşke Türk Bayrağı’da olsaydı dedi başbakanımız.Pankarttan da etkilenmiş olacak T.C’yi Sağlık Bakanlığının ve Ziraat Bankasının logolarından kaldırıverdik.

Bir baktık ki halk kızmaya başladı, T.C’den geri adım attık.Şimdilerde ise teröristleri sınır dışına nasıl kaçırabiliriz onu tartışıyoruz.Tüm bu olayları olayları halka sevimli bir şekilde anlatacak birilerine ihtiyacımız vardı ve en sonunda onları da bulduk.Akil Adamlar!
Kim bu akıllı adamlar?Ne biliyorlar da anlatacaklar bize?Orhan Baba’nın,Deli Kadir’in, Apo’nun ne düşündüğünden,ne istediğinden haberleri var mıdır dersiniz?Bu kadar derin ve sancılı bir süreç, artık Analar Ağlamasın’a indirgenerek halka anlatılabilir mi?

Akil adamlar listesine şöyle bir bakalım:

Taraf gazetesinden 5 ,Yeni Şafak’tan 4, Star’dan 3, Bugün ve Radikal’den 2, Zaman,Yeni Akit,Akşam,Hürriyet ve Milliyet’ten 1’er yazar var. Cumhuriyet’ten,Sözcü’den,Aydınlık’tan kimseler yok,onlar akıllı değiller çünkü.

Yandaş sendikalardan,sivil toplum kuruluşlarından,akademisyenlerden,iş adamlarından bir sürü akıllıyı toplamışlar.Mazlum-Der’den bile temsilci var ama Atatürkçü Düşünce Derneğinden bir tane bile akıllı bulamamışlar.Atatürkçüler faşist,darbeci,savaş yanlısı,eski kafalı ve akılsızlar çünkü.
Akil insanlar ve akıl üzerine biraz düşündüm ve bazı atasözleri ile deyimler geldi aklıma.Sizin için uyarladım buyrun;

-Akıl var, AKİL var.
-AKİL AKİL gel peşime takıl.
-Akıllı sözünü AKİL’e söyletir.
-Koyma akıl,AKİL olmaz.
-Sokma AKİL sekiz adım gider.
-Tayfanın AKİL’lisi, geminin dümeninden uzak durur.
-AKİL düşününceye kadar deli suyu geçer.
-AKİL’li hırsız, şaşkın ev sahibini bastırır.
-Akıllıyı arkada tutma,AKİL’i kılavuz etme.
-Akıl, AKİL’den üstündür.
-Akılsız AKİL’in cezasını halk çeker.
-AKİL’e gelmeyen vatandaşa gelir.
-AKİL ağa girdikten sonra aklı başına gelir.
-AKİL para ile satılır.
-Akıl yaşta değil Yandaştadır.
-Bir deli kuyuya bir taş atmış, 63 AKİL çıkaramamış.
-AKİL’ine turp sıkayım.

Aydın Karasaç - GazeteBayramiç
aydinkarasac@mynet.com 
Google'da paylas

who over

    Blogger Comment
    Facebook Comment

8 yorum:

Adsız dedi ki...

anlaşılmayan durum şu ; sürece mi karşısın- akıllı olanlara mı karşısın, akillere mi karşısın...

aydın karasaç dedi ki...

bu süreç sadece bir boyutu,ben büyük orta doğu projesine ve amerikan emperyalizmine bütünüyle karşıyım

Adsız dedi ki...

Ya Gardas peki bu sorunu nasıl çözeceğiz yoksa çöz meyelim mi böyle iyimi diyorsun her yazın eleştiri peki yapıcı olarak sorunun çözümüne katkın ne onları masaya yatır birileri bişeyler yapıyor peki sen sorunun çözümünde ne yapıyorsun önerilerinisöye desk verelim. emperyalizme katşıyım diyorsun ama amerikan kolası iciyorsun karşıyım diyorsun amerikan markalarını kullanıyorsun.... işte benim anlayamadıklarım bunlar ???

aydın karasaç dedi ki...

adsız arkadaş öncelikle ismini de yazarsan sevinirim.kürt sorununun ne olduğunu söylermisin bana? ben ortada şuan da sadece terör sorunu olduğunu düşünüyorum onun da kaynağının amerikan emperyalizmi olduğunu.kaynağını kurutursan bu iş biter.ama bunu ben yapamam yapmayan hükümeti eleştiririm ben sadece

Adsız dedi ki...

cepaplar: kürt sorunu kendi kendimize oluşturuduğumuz bir sorun hindistandaki kast sistemi gi ürettiğimiz ama aslı asstarı olmayan sadece kafalarımızda olup gercek hayatta olmayan bir sorundur. nasılmı güneydoğuda yaptığım bir seyehatte halkın nekadar bir misafir perver ol duğunu ve aslında aynı masaya oturunca problemleri cözüle bileceğini görüyorsunuz bizim problemimiz ötükileştirmek ve aynı masaya oturamamak bir de herşeyi devletten beklememek gerektiğine inanıyorum bu işler devletle değil bizim anlayışımızın değişip ve sivil toplum hareketleri ile cözüleceğine inanıyorum. Sorunları kendimiz üretiyoruz Toplumlarla Barışık olalım herkezin eşit ve özgür olduğu dünya için çalışalım. Amerikan emparyelizm dediğiniz olay bizim geri kalmılığımız dır ilimde tekolojide ve ekonomide güçlü olamadığımızdandır eğer güçlü bu konularda güçlü olursak dünyanın her bölgesinde varlığımız ile bulunduğumuz an ülkemiz temsil edildiği zaman sizde amerika gibi olur ve onun yaptığı olumsuzlukları yapmayıp gercek güzellikler tadılmış olur... ismimi sormuştunuz ismim bayramiç in bir köylüsü...

aydın karasaç dedi ki...

gerçek hayatta kürt sorunu olmadığı tespitinde anlaşıyoruz demek ki.oturulup konuşulduğunda sorunların çözülebileceğinde de hemfikiriz.ancak sorunu kendimiz üretmiyoruz.ortada dış destekli bir terör gerçeği var.bu adamlar suçlu.askere polise ve sivillere silah çekmiş bomba atmış,uyuşturucu kaçakçılığı dahil her türlü pis işin içinde olan insanlar.hükümet bunları ve bunların başını bize sevimli göstermeye çalışacağına, akil insanlar gidip dağdaki teröristi teslim olmaya ikna etsin sonra bize gelsinler.
benim üniversitedeki ev arkadaşım kürttü,2 sene aynı evde kaldım toplumlarla barışık olma, eşitlik, özgürlük konularında en az sizin kadar duyarlıyımdır merak etmeyin.ben de bayramiçin bir köylüsü olarak bu vatanı bölmeye kalkanların her zaman karşısında olacağım kurtuluş savaşında atalarımızın yaptığı gibi.

Adsız dedi ki...

BEN BAVERİ: (adsız diye geçen ilk yorum bana ait). söyleyeceklerimi maddeler halinde sıralarsam daha iyi cevap vermiş olurum daha iyi sormuş olurum sanırım:
1- ortada terör sorunu vardır diyorsun ve emperyalizm desteğini kurutalım diyorsun. peki bu terör! nerden çıktı ortaya ? emperyalizmle bir alakası yok. aksine ortaya çıkma süreci zulme, kırıma başkaldırıdır. bunu kimse inkar edemez.
2- terör sorunu değil bir halkın sorunu vardır üstelik, sonda belirttiğin gibi kurtuluş savaşında birlikte savaştıkları bir halk. ve bu halk daha düne kadar Kürt'üm dediğinde, Kürtçe konuştuğunda yadırganan yargılanan bir halk, Kürt olmasına rağmen her gün türküm demek zorunda bırakılan ve varlığı başka bir ırkın varlığına armağan edilen bir halk. SİZCE BU BİR SORUN DEĞİL Mİ? kendinizi onların yerinde düşünün...
3-oturulup konuşarak çözümlenebilir diyorsun. oturup konuştular. ne oldu. tek dil tek millet diyenler çıkıp söylendiler vatan bölünüyor diye.
4- AKİLLERİN işi dağda teslim olmaya ikna etmek değil. zaten kendileri çıkacaklar.
5 Sürece karşı çıkarken yada yapılanlara birde şu açıdan bakarsanız sevinirim: - baya bir zaman oldu çatışmada şu kadar asker öldü şu kadar terörist! öldü. diye haberler çıkmıyor..

aydın karasaç dedi ki...

Bu problemlerin hemen hemen hepsi amerikan destekli 12 eylül faşizminin eseridir,bunlardan Kürtler kadar Türkler de zarar görmüş baskılara işkencelere mağruz kalmıştır.kardeşi kardeşe kırdırma politikasıyla önce bunun altyapısını hazırladılar sonra da terörü icat ettiler.şimdi zaman terörün yanında durup ülkeyi parçalama değil tam tersine daha fazla birlik olma,kardeş olma zamanıdır.sizin söylemleriniz bop eşbaşkanı başbakanın söylemleriyle çok fazla uyuşuyor olaya daha geniş çerçeveden bakmanızı öneririm akil adamlarla,apoyla bu iş çözülmez