Varilden Minare
80 yıllık caminin varilden de olsa minaresi oldu Çanakkale'nin Bayramiç İlçesine bağlı Yeniköy Köyü'nde, Muhtar Aydın Uyanık (52), 80 yıldır minaresi bulunmayan köy camisine varilleri birbirine kaynattırarak minare yaptı.

Bayramiç İlçesine 10 kilometre mesafedeki Yeniköy Köyü'nde 1935 yılında inşa edilen camiye, ekonomik yetersizlikler nedeniyle minare yapılamadı. Cami yıllarca minaresiz hizmet verdi. Köylüler ilk başta çözümü caminin yanına bir telefon direği dikip, tepesine hoparlör koymakta buldu. Telefon direğine de demirden basamaklar yaptı. Aradan yıllar geçtikten sonra muhtar Aydın Uyanık, caminin minaresiz kalmasına karşı bir çözüm üretti.

Uyanık, temin ettiği 7 varili birbirine kaynaklatarak minare yaptı. Minareye yine demirleri kaynatarak bir şerefe yaptırdı. Ancak minareye içinden çıkılacak merdiven olmadığı için telefon direğindeki gibi varillere demirden merdiven basamağı yapıldı. 1935 yılında yapılan cami de böylelikle minareye kavuşmuş oldu. Muhtarlığın hiç parası olmadığını belirten Uyanık, bir sponsor bularak önce 7 varil temin ettiğini, ardından da yine bunları birbirine kaynattırdığını belirterek, "Yıllar sonra yarım yamalak da olsa camimiz bir minareye kavuştu. En azından yıllardır kullanılan telefon direğinden daha iyidir" dedi.

Kaynak : dha
Google'da paylas

who over

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum: