Bayramiç Barajı'ndaki Tarım İlaçları Zehir Saçıyor!
Çanakkale'nin Bayramiç İlçesine 5 kilometre mesafede, Kazdağları'nın eteklerinde, ilçenin içme suyu ve tarımsal sulama ihtiyacını karşılayan baraj havzası, zehirli madde içeren yüzlerce zirai ilaç kutusuyla doldu. Atıkların dibinde kalan zehirli ilaç kalıntılarının baraj suyuna karışıp karışmadığı merak edilirken, yetkililerin öbekler halindeki zehirli atıkları aylardır toplamaması tepki çekti.

SULAR ÇEKİLİNCE TEHLİKE ORTAYA ÇIKTI

Bayramiç Barajı'ndaki zehirli madde içeren zirai ilaç kutuları, geçen kış mevsiminde DHA'nın yaptığı haberle gündeme gelmişti. Şubat ayında, kuvvetli lodoslarla birlikte Kazdağları'ndaki karların hızla erimesi sonucu bölgedeki meyve bahçeleri ile tarım arazilerinden yağmur sularıyla taşınan yüzlerce zirai ilaç kutusu barajın belli bölgelerinde çok sayıda adacık oluşturmuştu. Ancak, yaz aylarında barajdaki su miktarının azalıp, baraj havzasının büyük bölümü kara parçasına dönüşünce zehirli atık tehlikesinin boyutu daha net şekilde görülmeye başlandı.


YETKİLİLERİN ÖNLEM ALMAMASI DİKKAT ÇEKTİ

Bayramiç Barajı'ndaki zehirli atıklarla ilgili daha önceki durum kamuoyunda tepkiye yol açarken, aradan geçen zaman içinde ne köylerde tarım yapan çiftçilerin, ne de yetkililerin hiçbir önlem almaması dikkat çekti.
ZEHİRLİ ATIKLAR BARAJA TAŞINDI

Meyve bahçeleri ile tarım alanlarında yapılan ilaçlamanın ardından boş kutuların kesilmesi, ezilmesi, yıkanması ve gömülmesi önerilmesine rağmen bazı duyarsız çiftçilerin zirai ilaç kutularını gelişigüzel şekilde tarla kenarlarına, derelere, çaylara atmaya devam etmesi sonucu, yağmur sularıyla birlikte bu zehirli atıklar da baraja taşınmaya devam etti.


TOPLANMAZSA BARAJ SULARINA KARIŞACAK

Baraj havzasında büyük öbekler oluşturan zehirli atıklar ise yetkililer tarafından dikkate alınıp bir türlü toplanıp imha edilmedi. Şu an baraj havzasında kara parçası üzerinde kalan zehirli atıkların toplanmaması durumunda, önümüzdeki günlerde sonbahar ve ardından kış aylarında yağmurların başlamasıyla yeniden baraj sularına karışacağı belirtildi.

BALIKLAR DA ZARAR GÖRECEK

Bu durumun içme suyunu barajdan temin eden Bayramiç halkı için tehlike oluşturabileceği, meyve bahçeleri ve tarım alanları ile barajdaki balıkların da zarar göreceğine vurgu yapıldı.
Google'da paylas

who over

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum: