BAYRAMİÇ MGÇ ANADOLU LİSESİ GÖĞSÜMÜZÜ KABARTTI.
BAYRAMİÇ MGÇ ANADOLU LİSESİ GÖĞSÜMÜZÜ KABARTTI.

Çanakkale Bayramiç MGÇ Anadolu Lisesi bir ilke imza attı. Avrupa Birliği ve Türkiye Ulusal Ajansının finanse ettiği Erasmus + projesi kapsamında Eylül ayında Bayramiç’te 5 farklı ülkeden 60 kişiyi ağırlayan Bayramiç MGÇ Anadolu Lisesi, 5-15 Kasım tarihleri arasında  Fransa’nın deniz aşırı toprağı Reunion adasında düzenlenen etkinlikte bu uzak adaya ilk Atatürk anıtının dikilmesine vesile oldu.
Ülkemizden binlerce kilometre uzakta olan bu ada ülkesi ile yollarımız bundan tam 100 yıl öce kesişiyor. Fransız sömürgesi olan ada o zamanlar Çanakkale Savaşına binlerce asker gönderiyor ve çoğu geri dönmüyor. Ölen askerlerin anısına adanın güneyinde bulunan St Joseph isimli şehirde bir yola Dardanel (Çanakkale Boğazı) ismi veriliyor.

Daha önceki toplantılarda burada bu isimde bir yolun varlığını öğrenen Erasmus ekibi kollarını sıvadı ve oraya Çanakkale Savaşında ölenler anısına bir anıt dikilmesi çalışmalarına başlandı. St Joseph belediyesinin katkılarıyla anıt yapıldı ve 10 Kasım günü açılışı gerçekleşti. Toplantıya  okulun sevilen ismi  İngilizce Öğretmeni  Mustafa Kaplan o günü şu sözlerle anlattı. “Reunion’lu ortaklarımız bana anıt yapma fikrini ilettiklerinde onlara Atatürk’ün Çanakkale’de savaşmış düşman askerleri için söylediği bir sözün oraya yazılabileceğini söylemiştim. Açılıştan bir gün öncesine kadar bu fikrin gerçekleştiğinden haberim yoktu. Açılış gününün 10 Kasım’a denk gelmesi ise tamamen tesadüftü. Yaptığım kısa konuşmada Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 77. Yıldönümü olduğunu söylediğimde herkes şaşkınlık içindeydi. Bir Türk vatandaşı olarak orada ülkemiz ve Atatürk hakkında Fransızların söylemiş oldukları sözleri duymak beni oldukça duygulandırdı ve gururlandırdı.”
Mustafa Kemal bir zamanlar göğüs göğse çarpıştığı ülkelerde saygı ve hürmetle anılırken, ülkemizde hala onun en büyük armağanı olan cumhuriyeti sindiremeyen kişilerce hakarete uğraması da bir o kadar acı olsa gerek.
Google'da paylas

who over

    Blogger Comment
    Facebook Comment