ÇOMÜ İddiaları Ulusal Basında
CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinin açtığı personel alım ilanındaki kazananların, AK Parti yöneticisi, yakını ya da AK Parti’ye üye kişiler olması için, ismi önceden belirlenen kişilerin nitelik şartlarına göre ilan edildiği iddialarını soru önergesi vererek gündeme getirdi. Öz’ün iddiaları, ulusal basında kendine yer buldu.

CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinin açtığı personel alım ilanındaki kazananların, AK Parti yöneticisi, AK  Parti yönetici yakını ya da AK Parti’ye üye kişiler olması için, ismi önceden belirlenen kişilerin nitelik şartlarına göre ilan edildiği iddialarını soru önergesi vererek gündeme getirdi. CHP’li Öz’ün bu iddiaları birçok ulusal ve yerel basında yer bularak gündemde ilk sıralara oturdu. Ulusal basında dahi yer bulan iddiaları, toplumda konuya dair tepkilere yol açtı. Soru önergesinde; “İddialar doğruysa ÇOMÜ yönetimi Anayasamızın 10. Ve 70. Maddelerini ihlal etmiştir” teşhisi koyan Öz, “Vatandaşımız özellikle ÇOMÜ Personel ilanını kazanan isimleri görünce, Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sonucu yetmez, birde AK Parti Seçme Sınavına (AKPSS) girmen, yani ya AK Parti’li yakını ya da AK Parti’ye üye olman gerekir düşüncesine sahip olmuştur” ifadelerine yer verdi.

Kişiye özel personel alımı mı?

“İddialarda bahsi geçen isimler ve ilandaki aranan niteliklerin nedenleri Başbakan tarafından incelenerek, kamuoyuna ve Vatandaşlarımıza gerekli açıklama yapılmalıdır” diyen Öz, “ÇOMÜ, 2 Haziran 2017 tarihinde 5 büro personeli ve 1 destek personeli alımı yapacağını ilan etmiş, başvuruların KPSS puanı şartı dışında, her bir personel için ayrı ayrı hangi niteliklere göre yapılabileceğini ilanında belirtilmiştir. Devlet kurumlarına alınacak personel ve memur ilanlarının, kimlerin alım yapılacağı önceden belirlenen kişilerin nitelik özelliklerine göre açıldığı iddialarının bir örneği de Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinde yaşandığı iddia edilmektedir.

Önceden belirlenen isimler

Devlet kurumlarında büro personeli olmak için bekleyen binlerce Büro Yönetimi ve Sekreterlik bölümü mezunu genç işsizimiz varken, ÇOMÜ’nün ilan ettiği personel alım kriterlerinin, ismi önceden belirlenen kişilerin niteliklerine göre belirlendiği iddia edilmektedir” dedi. Sorularını Başbakan Binali Yıldırım ’a yönelterek, kamuoyu ve vatandaşların bilgilendirilmesini isteyen Öz, kamuoyunda tepki oluşturan personel alımları ile ilgili iddiaları ve ÇOMÜ’ye personel olarak giren AK Partili yönetici ve yakınlarını tek tek açıkladı. İddialar, ulusal ve yerel haber siteleri ve gazetelerde yer aldı.

Haber Kaynağı : Bayramiç Haber Gazetesi
Google'da paylas

who over

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum: