Konak Oteli Niye Satılacak?

"Konak Oteli neden satılıyor?"


Cumhuriyet Halk Partisi Bayramiç İlçe Başkanlığı, Bayramiç Belediyesi tarafından inşasına başlanan Konak Oteli projesindeki işyerleri ve otelin henüz inşaat aşamasında satılmasının doğru bir karar olmadığını, belediye mülkü olarak kalmasının ilçe geleceği açısından daha iyi olacağı görüşünü savundu.


Cumhuriyet Halk Partisi Bayramiç İlçe Başkanlığı, 2014 yılı 30 Mart tarihinde yapılan yerel seçimler sonrası işbaşına gelen belediye yönetiminin çalışmalarını analiz etti. CHP İlçe Başkanı Mert Uygun; Bayramiç'in geleceğinin ve ilçeye yapılan yatırımların eğrisiyle doğrusuyla analiz edilmesi gerektiğini, yatırımların ilçeye getirisi ve götürüsün iyi hesaplanması gerektiğini ifade etti. Uygun, "Bayramiç Belediyesi, ilçe için çeşitli yatırımlarda bulundu. Doğru olan yatırımları ilçemizin geleceği için uygun bulurken, yapılan yanış yatırımları ve belediye mülklerinin satışını ise onaylamadığımızı halkımızın bilmesini istiyoruz. Bunlara örnek verecek olursak; Bayramiç Belediyesi tarafından Meyve Sebze Hali yanına yapılan soğuk hava tesislerinin yapımını doğru buluyoruz. Uygun vadeli kredi kullanarak yapılmasını onaylıyoruz. Çünkü bu yatırıma belediye bütçesinden para aktarılmamıştır.

Onaylamadıklarımız

Onaylamadıklarımız ise kapalı pazar yeri yanındaki bir işyeri ile hastane karşısında bulunan belediye dükkanlarının satılmasıdır. Buradan 750 bin TL gelir elde edilmiştir. Satılmasını hiç istemediğimiz fakat AK Parti ve MHP'li meclis üyelerinin onayı ile satılan; 3 ayrı parsel üzerindeki 15 bin 232 metrekarelik Bayramiç Belediyesi'ne ait toplu konut alanından 4 milyon TL belediye bütçesine nakit girdi sağlanmıştır. Petrol Ofisi firması ile yapılan 5 yıllık anlaşma neticesinde 1 milyon 350 bin + KDV girişi sağlandı. Bu satışlar neticesinde belediye bütçesine 6 milyon TL nakit girdi sağlandı. Ayrıca Konak Oteli yapımı için belediye meclisinden 3 milyon TL kredi alınması onayı çıkarıldı. Bizler, Konak Oteli'nin daha inşaat aşamasındayken satılmasına karşıyız. Çünkü bunca girdinin sonucu belediyemizin nakit ihtiyacının olmadığını düşünüyoruz. Ayrıca belediyemiz, mecliste aldığı kararla belediye mülklerinde kiracı olan esnaftan 1 yıllık kira bedelini peşin alarak önemli bir gelir elde etmekte.

Doğru olan budur!

İllaki satacaksanız, niye temelden satıyorsunuz? Bu projeye göre; 40 işyeri ve 1 otelin basit hesapla 1 milyon TL kira getirisi sağlayacak bir yatırımı satmak doğru bir fikir değil.Bu kira getirileriyle ilçeye yeni bir çok gelir getirici projeler hayata geçirilebilir. Önemli getiri sağlayacak bu iş yerleri ne diye satılacak anlamak mümkün değildir.

Belediye başkanının satışla ilgili savunması 'Çanakkale'nin büyük şehir statüsünde olacağı ve ilçe belediyelerinin taşınmazlarının büyükşehir belediyesi mülkiyetine geçeceği' yönünde. Başkanın bu tezi doğru değildir. Doğru olan, belediyelerin her türlü mülkiyetlerinden gelen kira gelirinin kendisine ait olduğudur. Biz Cumhuriyet Halk Partisi yönetimi olarak bu işyerlerinin satılmasına kesinlikle karşıyız. Geçmiş yıllarda aynı alan, başka bir belediye yönetimi tarafından proje üzerinde satılmak istenmiş ama halk oyları ile bu satışın önüne geçilmiştir. Böyle bir yanlışın vebali altına girilmemelidir. CHP olarak belediye mülklerinin satışına karşı olduğumuz bilinmelidir" ifadelerini kullandı.

Haber : http://www.gazetebayramic.com/
Google'da paylas

who over

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum: