CHP BAYRAMİÇ İLÇE ÖRGÜTÜ KAMUOYU DUYURUSU
CHP BAYRAMİÇ İLÇE ÖRGÜTÜ KAMUOYU DUYURUSU

Bilindiği Gibi AKP, baskın bir erken seçim kararı alarak seçim sürecini başlatmış ve 24 haziran gibi kısa bir süre sonrasına Milletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı seçimini koymuştur. Ancak partimizin arka arkaya yaptığı yerinde ve zamanında hamlelerle bir yandan AKP gerilerken diğer yandan CHP büyük bir yükselişe geçmiştir. Özellikle 15 vekilin İyi Partiye geçirilerek AKP güdümündeki YSK’nın İyi Partiyi seçime sokmama tehlikesinin ortadan kaldırılması, ardından İy Parti, SP ve DP ile millet ittifakı kurulması, son olarak da iki kez genel Başkanımız karşında aday olan Muharrem İnce’nin Cumhurbaşkanı adayı olmasıyla parti tabanı iyice kenetlenmiş ve heyecanlanmıştır. Muazzam bir başarının son kilit noktası olan milletvekilliği aday listesinin ilanı ise genel merkezce yapılan 3 hamlenin yarattığı coşkuya karşı parti tabanında büyük bir hayal kırıklığı yaratmıştır.

Bir büyük düşünür ‘hayattaki en büyük öğretmenlerimiz hatalarımızdır.’ demiştir. Cumhuriyet Halk Partisi Bayramiç İlçe örgütü olarak geçmişte yapılan hataların yılgınlığıyla değil bu hatalardan aldığımız derslerle mücadelemizi güçlendirerek siyaset yaptık. 2014 yerel seçimleri ve öncesindeki hataların temelinde parti tabanının taleplerine değer verilmemesi olduğunu, Cumhuriyet Halk Partisinde sandığa tıpış tıpış giden önüne konulan listeye oy atan değil tepki geliştiren ve tavır koyan bir yapı olduğunu tahlil ettik. Kimsenin kimseyi tanımadığı büyük şehirlerde bu durum böyle olmayabilir ancak Çanakkale gibi nüfusun il geneline yayıldığı yerlerde parti tabanı ve seçmenler siyasileri birebir tanımakta, kişilik değerlendirmesi yapmakta ve kanaatine göre oy kullanmaktadır. Ön seçim yapılan süreçlerde taban çoğunluğun kararına saygı duymakta, kendi desteklemediği aday kazansa dahi bu adayı partisinin adayı olarak görüp sahip çıkmaktadır. Bu nedenle ilçe örgütü olarak her zaman ve her mevkii için ön seçim yapılması gerektiğini ısrarla yineledik. 24 haziran baskın seçimde ön seçim yapacak zaman bulunmadığından her ikisi de alanlarında başarılı olan Muharrem Erkek ve Bülent Öz’ün ilk iki sırada olması gerektiğini belirttik. Ancak anlamlandıramadığımız bir şekilde parti tabanı tarafından çok sevilen ve değer verilen vekilimiz Bülent Öz milletvekilliği aday listesinden çıkartılmış, yerine parti tabanımızda tanınmayan ve siyasi tecrübesi yetersiz olan Özgür Ceylan konulmuştur. Özgür Ceylan’ın Ülgür Gökhan’la yaptığı bir pazarlık sonucu milletvekili adayı yapıldığı iddiaları parti tabanında büyük huzursuzluğa yol açmıştır.

Cumhuriyet Halk Partisinin parti tabanı solun evrensel değerlerine inanan Atatürk’ün aydınlanma çizgisinde ilerleyen yaşadığı dünyada ne olup bittiğini tahlil edebilen ve özgür iradeleri ile karar alan insanlardan oluşmaktadır. Parti yönetimleri parti üyelerinin ve daha geniş anlamda tüm CHP seçmenlerinin iradelerini temsile görevli kurumlardır, parti tabanının iradesine aykırı davranamazlar. Bu anlamda Çanakkale il yönetimi 135 bin seçmenin, sahada yokluklar içinde Akp gericiliği ile mücadele eden binlerce parti üyesinin vebalini üzerinde taşımaktadır. 2015 1 kasım seçimlerinde oy veren 135 bin seçmen, iradesini Ülgür Gökhan, Muharrem Erkek ve İsmet Güneşhan üçlüsüne teslim etmiş değildir. Hiç kimse kendisini bu partinin sahibi sanma hatasına düşmemeli, ulufe dağıtır gibi makam dağıtabileceklerini sanmamalıdır. Burası atı alanın Üsküdar’ı geçtiği yer değildir. Aksi halde geçmişin siyasi meftaları gibi parti tabanı tarafından tasfiye edileceklerini bilmelidirler.

Bu nedenlerle CHP üye ve seçmenlerini partilerine sahip çıkmaya ve kırgınlıklara mahal vermemeye, konunun parti içi meselemiz olduğuna ve vakti geldiğinde gereğinin yapılacağından şüphe etmeden ülkemizin ve halkımızın kurtuluşu için tüm gücüyle mücadelemize omuz vermeye çağırıyoruz.

Saygılarımızla.

Cumhuriyet Halk Partisi Bayramiç İlçe Örgütü.
Google'da paylas

who over

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum: