Chp Kadın Kollarından 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü Mesajı
Bugün 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü...

Fakat bu tarihin Türkiye'deki kadınlar için daha farklı bir önemi var. 5 Aralık 1934 tarihinde Atatürk devrimlerinin en önemlilerinden biri gerçekleşti: Kadınlar milletvekili seçme ve seçilme hakkına sahip oldu. Genç Cumhuriyet, 84 yıl önce kadınlara bu hakkı çok sayıda Avrupa ülkesinden bile önce tanıdı, fakat bir asra yaklaşan sürede istenen ilerleme ne yazık ki sağlanamadı. Kadınlar, TBMM’de en fazla yüzde 17.8 oranında temsil edilebildi.Atatürk, kadınlara çok sayıda Avrupa ülkesinden daha önce bu demokratik hakkın verilmesini sağlamıştı.

Türkiye, Fransa, İtalya, Hırvatistan, Slovenya’dan 11, Romanya’dan 12, Bulgaristan’dan 13, Belçika’dan 14, Yunanistan’dan 15, İsviçre’den ise 36 yıl önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanımıştı.Kadınların seçme ve seçilme hakkına sahip olması cumhuriyet tarihindeki en büyük devrim olarak görülebilir. Pek çok ülkede bu anayasal bir hak olarak bulunmazken Türkiye bunu anayasasına koyan ilk ülkelerden biri olmuştur.
Cumhuriyet halkın egemenliğine dayanan bir yönetim sistemidir. Demokrasi de halkın kendi yöneticilerini oy kullanarak belli zamanlarda, belli zamanlar için seçmesidir.

Cumhuriyet sisteminin işleyişi seçme ve seçilme ile ilerler. Seçme ve seçilme hakkı, toplumda sınıf ayrılığını ortadan kaldıran bir haktır.Oy kullanmak ülkenin   içerisinde yaşadığı devlet yönetiminde söz sahibi olabilmesinin en önemli yoludur. Halkın kendi gidişatını  kendisinin belirlemesidir. Dolayısıyla da çok büyük değer taşır. Bu anlamlı günde daha çok kadının Atatürk'ün verdiği bu haktan yararlanarak seçilmesi dileğimizle

5 Aralık seçme ve seçilme hakkı gününü kutlarız.

Seyhan Palaz
Cumhuriyet Halk Partisi
Bayramiç Kadın Kolları Başkanı
Google'da paylas

who over

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum: